Zastosowanie miodu w codziennym życiu

miody

Miód to produkt bardzo popularny w Polskich i zagranicznych kuchniach – znajduje się praktycznie w każdym domu. Miód ma wiele różnych zastosowań – kosmetycznych, kulinarnych a także prozdrowotnych. Dlaczego warto zawsze mieć w domu ten produkt i jak można go wykorzystać? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.

Miód i jego właściwości

Miód to produkt spożywczy, który posiada słodki smak. Wytwarzany jest głównie przez pszczoły właściwe – miód pszczeli, ale niekiedy też przez np. osy z podrodziny polistinae, które przetwarzają nektar kwiatowy roślin miododajnych. Miody pszczele różnią się składem od miodów wytwarzanych przez osy, na które trzeba uważać, ponieważ mogą być przyczyną ciężkich zatruć – te owady pobierają nektar także z roślin, które są trujące dla człowieka.

Miód wrzosowy

Miód ma wiele cudownych właściwości:

Przede wszystkim zaletą miodu jest jego słodki smak. Oprócz tego zawiera wiele świetnych składników odżywczych i wpływa pozytywnie na serce (zawiera acetylocholinę), mózg, nerwy oraz wspomaga gojenie się ran. Dzięki enzymom, które pochodzą z gruczołów ślinowych owadów oraz znajdujący się w nim nadtlenek wodoru ma działanie bakteriobójcze. Co więcej, miód posiada substancje antybiotyczne, takie jak: lizozym i apidycyna.

Znajduje się w nim także wiele mikroelementów: fosfor, chlor, wapń, żelazo, magnes, potas, molibden, mangan oraz kobalt oraz witaminy z grupy A, B oraz C, kwas foliowy, pantotenowy i biotyna. Miód można z powodzeniem łączyć z przyprawami, co zwiększa jego pozytywne działanie na organizm.

Reasumując, zażywanie miodu: przyśpiesza gojenie ran, leczy wrzody żołądka, miażdżycę, choroby wątroby i dróg żółciowych, pobudza pracę mózgu, nawilża gardło, koi nerwy, obniża ciśnienie krwi, wspomaga walkę z grypą i przeziębieniem oraz łagodzi biegunki.

Rodzaje miodu – Istnieje bardzo wiele rodzajów miodu. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • miód spadziowy – który powstaje z soków niektórych drzew np. jodły, sosny czy świerku. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny w trakcie chorób – dlatego warto wspomagać się nim w czasie przeziębienia lub grypy,
  • miód gryczany – pozyskują go pszczoły z nektaru gryki zwyczajnej. Ma bardzo ciemny kolor i bardzo dobre właściwości antybiotyczne. Przyśpiesza gojenie ran oraz zawiera sporo magnezu, żelaza i witaminy C.
  • miód rzepakowy – pozyskują go pszczoły z nektaru i pyłku rzepaku. Ze względu na dużą dostępność rzepaku jest jednym z najtańszych rodzajów miodu. Zawiera bardzo dużo glukozy, więc osoby z cukrzycą powinny go unikać.
  • miód akacjowy – produkowany przez pszczoły z nektaru robinii akacjowej. Świetnie sprawdza się jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
  • miód lipowy – pozyskiwany jest przez pszczoły z nektaru lipy drobnolistnej i szerokolistnej. Ma bardzo dobre działanie antybiotyczne i uspokajające.
  • miód wrzosowy – wytwarzany z wrzosu przez pszczoły. Ten rodzaj miodu doskonale hamuje rozprzestrzenianie się wirusów w organizmie. Wyróżnia go niesamowity zapach.
  • miód wielokwiatowy – najpopularniejszy miód. Jest naturalnym antybiotykiem, posiada właściwości upiększające dlatego często jest stosowany w kosmetyce.

Miód gryczanyZastosowanie miodu

Zastosowanie miodu w kosmetyce – miód jest wykorzystywany często do pielęgnacji skóry, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i świetnie łagodzi wszelkie podrażnienia. Maści i okłady z miodu stosuje się w celu nawilżenia skóry – tego rodzaju naturalna pielęgnacja sprawdza się przy wszystkich typach skóry.

Produkt świetnie sprawdza się przy spękanych ustach i piętach. Na włosy działa nawilżająco i często jest dodawany jako składnik humektantowych masek i odżywek do włosów. Mimo wszelkich pozytywnych korzyści miodu, przed zastosowaniem go bezpośrednio na skórę należy na wszelki wypadek wykonać próbę uczuleniową na nadgarstku lub skórze za uchem.

Zastosowanie miodu w kuchni – najczęściej kulinarnie miód wykorzystuje się do słodzenia herbaty bądź posmarowania kromki chleba. Produkt może udoskonalić także smak sosów, sałatek i różnego rodzaju potraw. Z miodu można wykonać masy do smarowania pieczywa – np. z orzeszkami, migdałami, bakaliami lub nasionami. Miodem można słodzić także desery – co jest zdrowszym odpowiednikiem cukru.

Prozdrowotne zastosowanie miodu – aby miód działał na nas leczniczo, należy pamiętać aby nie zalewać go gorącą wodą ani podgrzewać. W temperaturze powyżej 45 stopni ten produkt traci swoje zdrowotne, pierwotne właściwości. Miód jest łatwo przyswajalny przez organizm i posiada wiele cennych składników. Przede wszystkim jest zdrowym źródłem energii, ma działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwbólowe, koi nerwy, wspomaga pracę serca, mózgu, łagodzi infekcje oraz poprawia krążenie.

Skutki nadmiernego spożywania miodu

Jak wiadomo, wszystko można przedawkować. Dawka miodu na dorosłą osobę wynosi do 100 g/na dobę i mimo, że nie istnieją żadne badania opisujące przedawkowanie miodu jest to jednak cukier prosty, który odkłada się w tkance tłuszczowej. Przedawkowanie miodu może także powodować problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy i ogólnie gorsze samopoczucie.